Seniori negrib vakcinēties, jo baidās no blaknēm un apšauba vakcīnu efektivitāti

Drukāt

Nevalstiskā organizācija biedrība “Latvijas Senioru kopienu apvienība” decembrī veica aptauju, kuras mērķis bija noskaidrot kāda ir senioru attieksme pret vakcināciju un kādi ir galvenie iemesli, kuri seniorus pamudinājuši vakcinēties pret Covid-19 vai atturēties no potes saņemšanas.

 

Aptauja par senioru attieksmi pret vakcinēšanos tika veikta gan LSKA mājas lapā internetā, gan arī telefonaptauju veidā un ar brīvprātīgo starpniecību, kuri aptaujas anketas lūdza aizpildīt senioriem visos Latvijas novados.  No kopējā aptaujāto senioru skaita 82% bija vakcinējušies vai daļēji vakcinējušies, bet 18% - nevakcinējušies.  Lielākā daļa no aptaujātajiem vakcinētajiem senioriem - 73%, atzina ka ir izgājuši pilnu vakcinācijas kursu, savukārt 27% bija izgājuši daļēju vakcinācijas kursu. 74% no aptaujas dalībniekiem atzina, ka plāno veikt balstvakcināciju, 7% balstvakcīnu jau bija saņēmuši. Viens procents aptaujāto teica, balstvakcīna pēc izslimošanas ar Covid-19 nav nepieciešama, savukārt 18% pauda, ka tā kā nav vakcinējušies, tad arī jautājums par balstvakcīnu viņiem nav aktuāls.  Starp aptaujas dalībniekiem 63% bija sievietes, bet 37% vīriešu.

Starp aptaujātajiem nevakcinētajiem senioriem 56% vēl šaubās par vakcinācijas pret Covid-19 nepieciešamību, 31% pauda, ka plāno vakcinēties tuvākajā  laikā, 8% vēl plānoja konsultēties ar savu ģimenes ārstu, bet 5% atbildēja, ka noteikti nevakcinēsies.

Savukārt starp aptaujātajiem vakcinētajiem senioriem 44% atzina, ka vakcinējušies, jo rūpējas par savu veselību un uzticas mediķu rekomendācijām, 33% baidījušies inficēšanās ar Covid-19 gadījumā smagi saslimt, nonākt slimnīcā, nomirt, 8% vakcinējušies sekojot ģimenes ārsta vai ārstu speciālistu rekomendācijām, tikpat lielu skaitu pierunājuši ģimenes locekļi vai draugi, bet 7% pamudinājusi plašsaziņas līdzekļu sniegtā informācija.

Savukārt nevakcinētie seniori galvenokārt nav vakcinējušies, jo baidās no vakcīnu blakusparādībām - šādu atbildi snieguši 26% aptaujāto, 22% netic, ka vakcīnas ir pietiekami izstrādātas vai pārbaudītas, 15% netic vakcīnu efektivitātei, 10% baidās, ka pēc vakcinēšanas smagi saslims vai nomirs, bet 27% norādījuši citu iemeslu vai pārliecību.

37% no aptaujas dalībniekiem kā uzticamākos informācijas avotus par vakcīnām pret Covid-19 norādījuši plašsaziņas līdzekļos pausto mediķu viedokli, 27% - ģimenes ārstu vai ārstu speciālistu konsultāciju laikā teikto, 23% vairāk uzticējušies ģimenes locekļu, draugu vai paziņu teiktajam, bet 13% - sociālajos tīklos vai dažādās interneta vietnēs paustajai informācijai.

37% aptaujāto arī uzskata, ka informācija par vakcināciju ir skaidra un pietiekamā apjomā, tikpat daudz aptaujāto atzinuši, ka informācija ir grūti saprotama, bet 26% uzskata, ka informācijas nepietiek.

Kā norāda LSKA valdes priekšsēdētājas vietniece, projekta “Būsim vakcinēti un veseli!” vadītāja Lilita Kalnāja, aptaujas laikā gūtie rezultāti kā arī vecāka gadu gājuma cilvēku viedokļu uzklausīšana  bija ļoti noderīga, tiekoties ar senioriem un skaidrojot viņiem vakcinācijas nepieciešamību,” norāda projekta “Būsim vakcinēti un veseli!” vadītāja Lilita Kalnāja. Viņa arī izsaka lielu pateicību biedrības “Svētās Ģimenes Māja” Dienas centram par palīdzību senioru anketēšanā ar tālruņa starpniecību.

Ņemot vērā joprojām lielo nevakcinēto senioru skaitu, starp kuriem daudzi vēl svārstās potēties vai nē, LSKA ar sava biedra - biedrības “Svētās Ģimenes Māja” atbalstu turpinās senioru uzrunāšanu un anketēšanu arī 2022.gada janvārī. 

“Pēc pašreizējiem rezultātiem mēs redzam, ka galvenais “bubulis” nevakcinētajiem senioriem joprojām ir bailes no iespējamām vakcīnu blaknēm, kā arī neticība tam, vai vakcīnas ir pietiekami pārbaudītas un efektīvas. Mēs ļoti ceram, ka kopīgiem spēkiem izdosies vēl neizlēmušos seniorus vakcinēties, jo pagaidām tas ir vislabākais līdzeklis kā sevi pasargāt no inficēšanās ar Covid-19 un smagas slimības gaitas,” uzsver L.Kalnāja.

 

Projekts „Būsim vakcinēti un veseli!” tiek īstenots no 2021. gada 1.oktobra līdz 2021.gada 31.decembrim.

Finansējuma līgums SIF Nr. 2021.LV/NVO _VAK/22

 

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.