LSKA aicina noskatīties videomateriālus, kuros mediķi stāsta par vakcināciju pret Covid-19

Biedrība “Latvijas senioru kopienu apvienība” izveidojusi trīs videomateriālus, kuros mediķi un senioru pārstāvji stāsta par vakcinēšanās pret Covid-19 nepieciešamību, kā arī par citiem ar vakcināciju saistītiem aktuāliem jautājumiem.

 

“Šobrīd, kad Latvijā izplatās vīrusa jaunais, daudz lipīgākais paveids omikrons, ir īpaši būtiski ieklausīties mediķu teiktajā. Lai arī dezinformācijas straume par vakcīnām pret Covid-19 ir nedaudz pierimusi, tomēr joprojām netrūkst cilvēku, kuri musina nevakcinēties un sēj šaubas par potes lietderību. LSKA aicina uzticēties nevis apšaubāmai un nepārbaudītai informācijai, bet gan pierādījumos balstītai medicīnai un ārstu teiktajam,” saka LSKA valdes priekšsēdētājas vietniece, projekta “Būsim vakcinēti un veseli!” vadītāja Lilita Kalnāja.

Arī ārsts gastroenterologs Anatolijs Danilāns videomateriālā aicina seniorus neticēt meliem par Covid-19 vakcīnām. Viņš skaidro, ka ir divas imunitātes - nespecifiskā jeb iedzimtā imunitāte un specifiskā, kuru var iegūt vakcinējoties pret kādu slimību vai to pārslimojot. 

“Specifiskās imunitātes nav nevienam, kas nav imunizējies. Nav pasaules rekordistam maratonā vai cilvēkam, kas labi skrien pa mežu, iet peldēties un apgalvo - mana imunitāte ir stipra, es ar kovidu nesaslimšu. Viņš, nabaga cilvēks, nezina,  ka bez specifiskās imunitātes aizsardzības pret kovidu viņam nav. Tur vajag specifiskas antivielas, killeru šūnas, kas rodas tikai tad, ja tu esi dabūjis kovidu vai kovida poti. Labāk, protams, poti, nevis pašu kovidu,” tā Anatolijs Danilāns.

Savukārt kardiologs Andrejs Ērglis uzsver, ka vakcinēti pacienti, pat ja inficējas ar Covid-19, slimo vieglāk. “Imunitāti, protams, novājina arī tā hronisko slimību buķete, kas katram senioram ir, un gadu skaitam augot, ir arī arvien vairāk riska faktoru. Tostarp cukura diabēts, liekais svars, sirds asinsvadu slimības. Protams, ir diezgan naivi iedomāties, ka jebkura vakcīna jūs pasargās no pilnīgi visām iespējamām slimībām, tā pasaulē nemēdz būt,” saka Andrejs Ērglis. Viņš uzsver, ka vienīgais arguments, kādēļ nedrīkstētu vakcinēties, ir superalerģiska reakcija jeb anafilaktiskais šoks. “Visos pārējos gadījumos otrādi - nevis ir jānevakcinējas, bet ir obligāti jāvakcinējas.”

Videomateriālos seniorus uzrunā gastroenterologs Anatolijs Danilāns, PSKUS Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs kardiologs Andrejs Ērglis, RAKUS Gerontoloģijas klīnikas vadītājs Jānis Zaļkalns, RAKUS Iekšķīgo slimību klīnikas Gastroenteroloģijas un hepatoloģijas centra virsārste Indra Zeltiņa, LSKA valdes priekšsēdētāja Astrīda Babāne, biedrības “Svētās Ģimenes māja” valdes locekle Inese Švekle un LSKA valdes locekle Liesma Neipreisa. Visus trīs videomateriālus iespējams noskatīties LSKA mājas lapā https://www.lskapvieniba.lv/lv/video.

 

Projekts „Būsim vakcinēti un veseli!” tiek īstenots no 2021. gada 1.oktobra līdz 2021.gada 31.decembrim.

Finansējuma līgums SIF Nr. 2021.LV/NVO _VAK/22

 

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Service by Chukmasoff