Arī gada skaistākajos svētkos jāsargās no garnadžiem

Finanšu pratība nenozīmē tikai zināšanas, kā ikdienā pārdomāti un efektīvi pārvaldīt savas finanses. Tā ir arī prasme pasargāt savu īpašumu un uzkrājumus no dažādas raudzes krāpnieku un garnadžu tīkojumiem. Te lieti noderēs ieteikumi par piesardzības pasākumiem, kurus vēlams ievērot Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanas laikā, lai svētku prieki nepārvērstos asarās.

Neaizmirstiet aizvilkt aizkarus

Ziemassvētku un Jaunā gada gaidīšanas laikā ikvienam no mums ir vēlme pēc iespējas skaistāk izrotāt savu māju, izvietot logos gaismas rotājumus un, lai tie būtu līdzcilvēkiem labāk redzami, arī tumšajās vakara stundās neaizvilkt biezos aizkarus. Tomēr lai kā mēs vēlētos dalīties savā svētku priekā ar citiem, jāatceras, ka arī zagļi šajā laikā nesnauž. Valsts policija brīdina, ka pirms zādzības izdarīšanas ļaundari bieži vien jau iepriekš nolūko konkrēto mājokli, un caur logiem redzamais viņiem var kalpot par sava veida “karti”. Jo īpaši tas attiecas uz privātmājām, caur kuru lielajiem logiem vakaros ikviens garāmgājējs var redzēt, kādi cilvēki tur dzīvo, kādas ir mantas un var aplūkot pat istabu plānojumu, iegūstot vērtīgu informāciju plānotajam noziegumam. Tādēļ, lai kā arī gribētos, lai arī garāmgājēji caur logu var redzēt jūsu skaistos svētku rotājumus, satumstot vakaram, aizkari noteikti jāaizvelk.

Aizslēdzam durvis un aizveram logus

Dodoties svinēt svētkus ārpus mājas, noteikti jāpārliecinās, ka mājokļa durvis ir aizslēgtas, bet logi un balkona durvis aizvērtas. Noteikti jāaizslēdz mājokļa durvis arī tad, ja esat nolēmuši tikai piezvanīt pie kaimiņu durvīm laimīga Jaunā gada novēlēšanai. Pat to dažu minūšu, kuru laikā jūs iedzersiet ar kaimiņiem glāzi šampanieša, zaglim būs pietiekami kādas vērtīgas mantas paķeršanai. Tāpat durvis jāaizslēdz arī tad, ja kāds atrodas mājās. Nereti zagļi mēdz pārbaudīt, kuru mājokļu īpašnieki nav aizslēguši durvis, un nozagt no koridora vērtīgas mantas, kamēr saimnieki guļ vai ciemojas istabā. Logus un balkona durvis nedrīkst atstāt vēdināšanas režīmā, jo tādējādi ļaundaris var viegli iekļūt īpašumā, tos atspiežot. Atcerieties – jūs atpūšaties, bet zagļi strādā!

Jāierīko videonovērošana un signalizācija

Ja iespējams, ir vērts ierīkot signalizāciju. Ja tā jau ir ierīkota, dodoties prom, tā jāieslēdz. Privātmājās signalizācija jāaktivizē arī tad, kad kāds ir mājās, un tajos stāvos, kur neviens tobrīd neatrodas. Savukārt videonovērošanas kameru ierīkošana zādzības gadījumā var palīdzēt policijai ātrāk noskaidrot vainīgo personu identitāti un atgūt zagtās mantas. Ekonomisks un efektīvs risinājums dzīvokļu saimniekiem ir durvju kamera – actiņa, kas reaģē uz kustību un palīdz fiksēt zagļa seju.

Vērtīgas mantas jāglabā drošā vietā

Ja mājās atrodas vērtīgas mantas, piemēram, dārglietas, nauda, vērtspapīri, elektronika, tās būtu ieteicams glabāt kvalitatīvā seifā, kas piestiprināts pie nesošās sienas vai grīdas. Ja seifa nav, vēlams vērtīgās mantas noslēpt tur, kur zaglim būtu grūti tās atrast. Tieši šādas lietas ir zagļu vislielākais ieguvums.

Nedalieties sociālajos tīklos ar saviem plāniem

Nedalieties sociālajos tīklos savos plānos par Jaunā gada sagaidīšanu tālu prom no mājām. Ar šādu ierakstu jūs ne tikai norādīsiet garnadžiem, ka dzīvoklis ir tukšs, bet liksiet arī saprast, ka jūsu mājoklī ir ko ņemt.  Zagļi gluži labi saprot, ka cilvēki, kuriem nav naudas, aizvadīt Veco gadu ne uz viesu namiem, ne citām zemēm nedodas. Ja nu tomēr esat jau padalījies šādos plānos ar visu plašo pasauli, tad vismaz palūdziet kaimiņiem  pieskatīt savu dzīvokli, vai, ja vēl neesat to izdarījis, ierīkojiet mājoklī signalizāciju. Parūpējieties, lai kāds iztukšo jūsu pasta kastīti. Pilna pastkaste kalpo par signālu garnadžiem, ka māja ir tukša.

Neaiciniet uz mājām svešiniekus

Jaunā gada sagaidīšanas laikā mums šķiet, ka pasaule pilna jaukiem cilvēkiem. Tā noteikti arī ir, tomēr pirms aicināt kādu nejauši satiktu svešinieku līdzi uz mājām, vismaz trīsreiz pārdomājiet – vai jums tas ir vajadzīgs? Atcerieties, ka profesionāli garnadži ļoti viegli prot iekarot citu cilvēku simpātijas, un svētku priekā lietotais alkohols “dvēseļu radniecību” ar nejauši sastapto sarunu biedru tikai pastiprinās. Mūsu zemapziņā snaudošais stereotips par zagļiem kā nepatīkamiem un slikti tērptiem ļautiņiem ir maldīgs – veiksmīgs zaglis ārēji ne ar ko neatšķiras no likumpaklausīgās sabiedrības daļas. Ja nu tomēr jūs riskēsiet uzaicināt restorānā, pilsētas laukumā vai kur citur sastaptu svešinieku turpināt svinēšanu savās mājās, tad vismaz raugieties, lai, piemēram, mobilais tālrunis, planšetdators, naudas maks, vērtslietas un, pats galvenais, dzīvokļa atslēgas, atrastos tikai jums vien sasniedzamās vietās.

Brīdiniet bērnus par “svešinieku risku”

Nereti kamēr vecāki un vecvecāki sagaida Jauno gadu vienā kompānijā, pusaudži ballējas mājās savā pulciņā. Stingri jo stingri piekodiniet jaunajai paaudzei, ka nepazīstamu vai mazpazīstamu viesu dalība ballītē nekādā gadījumā nav vēlama. Pusaudži pret jauniem paziņām ir krietni atvērtāki un nekritiskāki, un bieži vien par “ieejas biļeti” viņu kompānijā var kalpot līdz tam nepazīstamu vienaudžu atnesta alkohola pudele. Iespējams, “svešos” tiešām vada vienīgi vēlme jautri pavadīt laiku mājoklī “bez senčiem”, taču tikpat labi iespējams, ka jauno paziņu mērķis ir dzīvoklī esošās vērtīgās mantas, dzīvokļa atslēgas vai tās nospieduma iegūšana.

Atstājiet savu auto drošā vietā

Ziema tradicionāli ir laiks, kad palielinās automašīnu zādzību un apzagšanu skaits. Tādēļ, pirms doties svinēt, pārliecinieties, vai jūsu spēkrats atrodas drošā vietā – vēlams, garāžā vai apsargājamā autostāvvietā. Jo īpaši tas jāņem vērā tiem, kuri savu automobili nav aprīkojuši ar signalizāciju. Ja parastās dienās vēl ir cerības, ka garāmgājēji pievērsīs uzmanību ielas malā novietotai automašīnai, ap kuru notiek aizdomīga rosība, tad svētku laikā cerības uz garāmgājēju modrību līdzinās nullei. Autozagļi lieliski apguvuši mācību, ka šoferīšu apņemšanās Jaunā gada sagaidīšanas laikā nedzert ne malciņu stiprās dziras, bieži mēdz izgaist kā dūmi. Gadījumā, ja arī jums neviļus “paslīdēs kāja”, visprātīgāk būs parūpēties par sava dzelzs rumaka nogādāšanu drošā vietā, piemēram, izsaucot taksometru ar diviem vadītājiem – viens vedīs uz mājām jūs, otrs – jūsu auto.

Uzmanieties no kabatzagļiem publiskās svinēšanas vietās

Neskaitāmi cilvēki gadumijas stundu sagaida publiskās vietās, piemēram, pilsētu laukumos pie lielās egles. Līksms noskaņojums, šampanietis, jauna gada un jaunas laimes vēlējumi, savstarpēja apkampšanās – tā ir īsta zelta ādere kabatzagļiem. Ja nu kāds draudzīgs svešinieks cenšas jums  pie apģērba piespraust kādu jaungada spīguli un pie viena draudzīgi apkampt – esiet uzmanīgi, jo, visticamāk, tas ir kabatzaglis, kurš šādā veidā pārbauda jūsu kabatas. Vēl viens kabatzagļu iecienīts triks ir upura “netīša” sasmērēšana, teiksim, ar kečupu vai majonēzi no savas maizītes, apliešana ar kafiju vai šampanieti, un steidzama cenšanās pašam skādi notīrīt. Tīrīšanas laikā parasti tiek iztīrītas arī upura kabatas. Iecienīts paņēmiens ir arī spēka demonstrēšana. Ko jūs darīsiet, ja kāds labdabīgs spēkavīrs pienāks un paziņos, ka mierīgi var jūs atraut no zemes? Normālos apstākļos cilvēks šādu stiprinieku vienkārši  pasūtīs pāris mājas tālāk, bet kāda būs reakcija, ja izdzerta ne viena vien glāze un apkārt valda svētku kņada? Tādos apstākļos cilvēks, visticamāk, tādai nevainīgai izpriecai piekritīs. Taču kamēr spēkavīrs cenšas sarunu biedru pacelt, tādējādi piesaistot apkārtējo uzmanību sev, viņa līdzdalībnieks upuri aši vien aptīra. Kā sevi pasargāt? Visvienkāršākā metode ir – neņemiet līdzi uz šādiem pasākumiem daudz maz ievērojamas naudas summas, bet kredītkartes, dokumentus, maciņu un atslēgas glabājiet rūpīgi aiztaisītās iekškabatās tuvāk ķermenim. Bikšu aizmugurējā kabata, mēteļu un jaku ārējās kabatas šim nolūkam nekādi neder.

Priecīgu un drošu Jaunā gada sagaidīšanu!

Publikācija tapusi pateicoties  AS “DelfinGroup” atbalstam

 

Service by Chukmasoff