ESAM DZĪVEI PIEVIENOJUŠI GADUS, LAIKS TIEM PIEVIENOT DZĪVI

Iveta Cīrule, Agita Pleiko, Vidusdaugavas NVO centrs

Lilita Kalnāja, biedrība ”Latvijas senioru kopienu apvienība“

 

Pirmo reizi Latvijā pieejami materiāli par Trešās paaudzes universitāšu izveidi 

Projekta “Trešās paaudzes universitāšu tīkla izveide Latvijā sabiedrības vecākās paaudzes sociālās labklājības un drošības vairošanas interesēs” ietvaros ir tapuši divi izglītojoši materiāli senioru izglītības popularizēšanā un attīstībā Latvijā – “Vadlīnijas Trešās paaudzes universitātes darbības izveidošanai” un  “Rokasgrāmata Trešās paaudzes universitātes darbības organizēšanai”. Materiālu mērķis ir pirmo reizi latviešu valodā saprotami, ar labās prakses piemēriem, sniegt ieskatu un iedvesmu par Trešās paaudzes universitāšu, kas Latvijā vairāk atpazīstamas kā senioru skolas, izveidi un darba organizēšanu.

Projektā šobrīd sadarbojas kopumā deviņas nevaldības organizācijas no visas Latvijas, kas apkopo un attīsta kopš 2015.gada Latvijā pieejamās senioru izglītības iniciatīvas. Proti, biedrība “Vidusdaugavas NVO centrs” kā projekta vadošais iesniedzējs un partneri - Latvijas senioru kopienu apvienība no Rīgas, Kuldīgas Senioru skola, Ikšķiles Senioru skola, Baltā māja no Līvāniem, Ķeipenes Senioru skola, Jelgavas Senioru universitāte, Siguldas Senioru skola un Krāslavas Senioru skola. 

Kur darbojas Trešās paaudzes universitātes, ārstu uzgaidāmās telpas kļūst tukšākas

Sabiedrības novecošanās ir ilgstošs un neatgriezenisks process, ko nevar apturēt, bet var censties mazināt tā negatīvās sekas. Trešās paaudzes universitātes ir izmaksu un organizēšanas ziņā efektīvs sociālās integrācijas un labklājības rīks veselīgas novecošanās veicināšanai.

Trešās paaudzes universitātes (turpmāk tekstā – U3A,  no angļu valodas “University of the Third age”) jeb mērķtiecīga un regulāra mācīšanās iespēja gados vecākajiem iedzīvotājiem, ir mūsdienīgs sociālās inovācijas fenomens, kuru pasaulē pazīst nu jau vairāk kā 50 gadus, kopš 1973.gada. Latvijā dažas senioru mērķtiecīgas izglītošanas iniciatīvas ir vērojamas tikai pēdējo desmit gadu laikā, tās tiek sauktas par senioru skolām, senioru akadēmijām, nesteidzīgas dzīves skolu, senioru universitāti. 

Pirmā U3A tika izveidota Francijā 1973.gadā. Turpmākajos gados šī kustība attīstījās gandrīz visās Eiropas valstīs, t.sk.mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā, Igaunijā, Polijā. Seniori aktīvi izmanto iespēju mācīties, apgūt noderīgas prasmes un kompetences, lai neapstātos savā attīstībā. Mācību centru pieredze rāda, ka aktīvs dzīvesveids vecumdienās ļauj izjust savu piederību domubiedru grupai, palīdz novērst uzmanību no sliktas pašsajūtas, skumjām domām un trauksmes. Iesaistoties regulārā un interesantā darbībā, seniori ir mazāk pakļauti depresijas riskam, retāk slimo, mazāk vēršas pēc medicīniskās palīdzības, labāk orientējas sabiedriskajos procesos, izjūt lielāku gandarījumu par dzīvi.

U3A nav tikai par labumu senioriem, tas ir stāsts arī par valsts atbalstīšanu. Ko iegūst valsts? Palielinoties zināšanām un prasmēm, cilvēki kļūst kompetentāki, viņiem attīstās kritiskā domāšana, pieaug pašcieņa. Jo vairāk cilvēku piekopj aktīvu un veselīgu dzīvesveidu, jo mazākas izmaksas sociālās aprūpes un veselības aprūpes sistēmās. Tas ir arī labs piemērs jaunākām paaudzēm, sabiedrībā samazinās drūmu, nelaimīgu, pesimistisku, negatīvisma pilnu cilvēku.

 

Latvijā U3A attīstību šobrīd virza NVO, aicina valsti sadarboties

Latvijā Trešās paaudzes universitātes vēl nav attīstījušās, lai gan pirmie mācību kursi - senioru skolas un universitātes, pastāv dažādās pilsētās: Rīgā, Jelgavā, Krāslavā, Kuldīgā, Jēkabpilī, Ikšķilē un Siguldā. Tās veidojas pēc brīvprātīgo vai sabiedrisko organizāciju iniciatīvas, ne pēc valsts noteiktiem mērķiem un uzdevumiem. Kaut gan nepieciešamība veidot mērķtiecīgu sociālo politiku novecošanās negatīvo seku mazināšanai ir iekļauta Latvijas Nacionālajā attīstības plānā 2021. – 2027.gadam, tas, ko redzam, pagaidām ir drīzāk fragmentāri pasākumi, nevis visaptveroša stratēģija.

 

Lai maksimāli atbalstītu interesentus Latvijā, kas vēlas uzsākt darbību U3A formātā, projekta eksperti ir izstrādājuši Vadlīnijas par U3A darbības izveidošanai jau esošā organizācijā un/vai no jauna dibināmā organizācijā. Vadlīnijas veidotas kā saprotama un konkrēta praktisku rīcību ceļa karte, lai iedrošinātu jau esošās organizācijas, kas plāno pievienoties U3A tīklam vai plāno dibināt tās no jauna. Autori  izmantoja “jautājumi – atbilžu” valodu, jo jautājumu ir daudz, bet ir arī atbildes. Vadlīnijas izskaidro tādus svarīgus jautājumus, kā U3A ideja un būtība, terminus, U3A modeli (izglītojamie, izglītotāji, procesa koordinators un sadarbības partneri), sniedz iedvesmas stāstus un apraksta Latvijas jau esošo senioru skolu darbības modeļus, iepazīstina ar rīcības plānu U3A izveidei, t.sk. praktiskās sagataves un saites un noderīgiem resursiem. 

 

Savukārt, lai sniegtu detalizētu ieskatu par senioru izglītotāju darbu un tā pilnveidošanu līdz iesaistei U3A sadarbības tīklā, pieejama Rokasgrāmata, kurā apkopota projekta partneru sadarbības prakse ar organizācijām Polijā, Igaunijā, Lietuvā un Portugālē jeb valstīs, kuru pieredzi mācījās projekta partneri, Latvijas U3A praktiskā darba un sadarbības pieredze, skaidrotas U3A darba vērtības. 

Vadlīnijas un Rokasgrāmata ir veidotas vienkāršā valodā ar praktiskiem piemēriem no projekta partneru ikdienas darba, kā arī starptautiskās pieredzes. Materiālu vērtību vairo arī projekta partneru patiesā interese un degsme izpētīt starptautisko praksi, adaptēt to Latvijas situācijai. Piemēram, Portugālē U3A darbā liela nozīmē ir brīvprātīgajiem lektoriem, gandrīz 80% jeb gandrīz 2000 izglītotāji 350 U3A organizācijās ir brīvprātīgie. Kā Latvijā ieviest U3A darbā brīvprātīgo iesaisti, kā nodrošināt regulāru mācību procesu, kā izzināt senioru mācību vēlmes – atbildes sniegtas Rokasgrāmatā.

Aicinām iepazīties ar projekta materiāliem projekta vadošā partnera Vidusdaugavas NVO centrs mājaslapā https://www.vidusdaugavasnvo.lv/sadaļā “Projekti/aktuālie projekti”! Lai saņemtu Rokasgrāmatas vai Vadlīniju drukas versijas vai uzzinātu vairāk par iesaistīšanos U3A tīklā, aicinājums sazināties ar sev tuvāko projekta partneri vai projekta vadītāju Agitu Pleiko (“Vidusdaugavas NVO centrs”), zvanot 29449622 vai rakstot Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. !

 

“Latvijas senioru kopienu apvienība” – viens no U3A projekta partneriem

 

Viens no deviņiem projekta partneriem ir biedrība “Latvijas senioru kopienu apvienība” (LSKA) Rīgā. Biedrība veidojusies, apzinoties nepieciešamību apvienot senioru biedrības dažādos Latvijas reģionos – par to jau 2016.gadā sāka runāt vairāku senioru NVO pārstāvji. Vēl pēc gada biedrības “Svētās Ģimenes māja”, “Mazirbes draugu kopa”, “Par taisnīgumu un atklātību”, “Savstarpējās palīdzības sabiedrība” un “Rīgas aktīvo senioru alianse” nodibināja biedrību “Latvijas senioru kopienu apvienība”. Gadu gaitā LSKA biedru un sadarbības partneru skaits ir ievērojami audzis – pievienojušās “Kuldīgas Senioru skola”, Alūksnes novada pensionāru biedrība un biedrība “Sidraba pavediens”, noslēgti sadarbības līgumi ar biedrību “Vidusdaugavas NVO centrs”, Dobeles un Madonas pensionāru biedrībām, kā arī ar Latvijas Pensionāru federāciju. Darbs pie senioru kopienu piesaistīšanas turpinās, jo senioru intereses var produktīvāk aizstāvēt, apvienojoties vairākām NVO. 

Kopš LSKA dibināšanas un struktūrvienības “Senioru saeima” izveidošanas strādājam pie ilgtspējīgu senioru interešu aizstāvības programmas izveides, kuru, vadoties pēc aktuālās situācijas, nemitīgi papildinām. Šogad Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā iesniedzām arī savu iniciatīvu par speciāla Senioru likuma izveidi. 

LSKA ir ieguvusi sabiedriskā labuma organizācijas statusu, aktīvi nodarbojas ar labdarību – ziedojot pansionātiem, slimnīcām, sociālās aprūpes centriem, kā arī invalīdu biedrībām, kuru galvenie klienti ir gados vecāki cilvēki, viņiem nepieciešamo medicīnisko aprīkojumu un citu inventāru. Par šādu iespēju varam teikt paldies AS “DelfinGroup” ziedojumiem.  

Tāpat palīdzam Ukrainas kara bēgļiem labāk iekļauties mūsu sabiedrībā, mācot viņiem latviešu valodu, kā arī izzinošās ekskursijās iepazīstinot ar Latvijas kultūrvēsturiskajām vērtībām.

Apzinoties, ka sabiedrības novecošanās tikai augs un gados vecāku cilvēku ilgāka nodarbinātība, tai skaitā jaunu prasmju  un zināšanu apgūšana, arvien vairāk kļūs par nepieciešamību, esam nodibinājuši struktūrvienību “Senioru skolu Rīgā”.

 

Kā seniori mācās biedrībā ”Latvijas senioru kopienu apvienība”? 

“Mūžizglītībai ir ļoti nozīmīga loma, lai gados vecāku cilvēku dzīve būtu jēgpilna un aktīva. Trešās paaudzes universitātes un senioru skolas ir tā “burvju nūjiņa”, kas dzīvei arī pēc aiziešanas pensijā piešķir košas un dzīvespriecīgas krāsas,” saka LSKA “Senioru skolas Rīgā” vadītāja kopš tās dibināšanas brīža Liesma Neipreisa.

LSKA senioru izglītošanai pievērsusies jau no 2020.gada. “Pirmā bezdelīga” bija sarunu klubiņi, kuros runājām par visdažādākajām tēmām un uzklausījām lektoru stāstījumu. Publicējām arī rakstus par dažādiem senioriem aktuāliem jautājumiem LSKA mājas lapā. Redzot klausītāju lielo interesi, 2022.gadā nodibinājām “Senioru skolu Rīgā”. Tās aktivitāšu loks ir visplašākais – sākot ar pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā tik būtiskām tēmām, kā civilās aizsardzības pamati, hibrīdkara draudu atpazīšana, digitālās prasmes u.tml., beidzot ar kultūrizglītojošām ekskursijām uz dažādiem Latvijas novadiem, muzeju un izstāžu apmeklējumiem, kā arī sadraudzības braucieniem pie Lietuvas un Igaunijas senioriem. LSKA “Senioru skola Rīgā” organizē arī tikšanos ar dažādām valsts un pašvaldību amatpersonām, kuras izskaidro senioriem aktuālos jautājumus, piemēram, kāda palīdzība saņemama no pašvaldības, kā izprotams viens vai otrs normatīvais regulējums u.tml. 

Organizējot “Senioru skolu Rīgā”, LSKA mērķis ir, lai seniors, kurš beidzis aktīvās darba gaitas, nesēž mājās, bet nāk aktīvi darboties, atrod jaunus domubiedrus, iet kopsolī ar laikmetu un jūtas laimīgs.

Service by Chukmasoff