LSKA sāk projektu “Rīgas seniors LR Saeimā”

Biedrība “LATVIJAS SENIORU KOPIENU APVIENĪBA” ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu uzsāk projektu “Rīgas seniors LR Saeimā”. Viens no projekta galvenajiem mērķiem ir pilsoniskās sabiedrības veicināšana, līdzdalība, sociālās atstumtības novēršana kā arī pašapziņas stiprināšana senioru vecuma cilvēkiem. Nākotnē plānots iedibināt tradīciju Senioru dienā, 1.oktobrī, parlamentā rīkot senioru un Saeimas deputātu tikšanos, lai apspriestu senioriem aktuālas problēmas un sniegtu savu redzējumu to risināšanā.

 

Apuveni 30% no visiem Latvijas un arī Rīgas iedzīvotājiem ir seniori – cilvēki ar bagātu dzīves pieredzi, mūža laikā uzkrātām prasmēm un zināšanām. Diemžēl tieši šī sabiedrības daļa ir vismazāk aizsargāta, pakļauta nabadzības riskam un netiek integrēta sabiedrībā. LSKA ir apzinājusi pensionāru un senioru problēmas, starp kurām īpaši uzsverami cilvēka cienīgām vecumdienām nepietiekoši līdzekļi, vientulība, neprasme iesaistīties kopienu tradīcijās un jaunajos pasākumos, kā arī pilsoniskās sabiedrības un integrācijas pasākumu neizpratne. Situācijas uzlabošanai LSKA laika posmā līdz šā gada 1.oktobrim plāno rīkot izglītojošus seminārus finanšu pratības jomā, tikšanos ar Labklājības, Finanšu un Veselības ministrijas pārstāvjiem un Saeimas deputātiem, kā arī informēt sabiedrību par projekta gaitu un sasniegtajiem rezultātiem senioru problēmu risināšanā.

LSKA valdes locekle Lilita Kalnāja uzsver, ka LSKA galvenais uzdevums ir veicināt visas Latvijas senioru kopienu un apvienību tīklošanos un savstarpējo sadarbību, un tajā ietilpst arī informācijas apmaiņa par visiem pensijas vecuma cilvēkiem svarīgiem jautājumiem, tajā skaitā finanšu pratību. 

“Senioriem ir būtiski  zināt par visām izmaiņām pensiju jomā, par uz pensionāriem attiecināmajām nodokļu izmaiņām un to, kā tās realitātē ietekmēs viņu maciņus. Finanšu pratība ir svarīga ikvienam cilvēkam, taču senioriem, kuru lielākajai daļai ienākumi ir nelieli, šīs prasmes ir īpaši būtiskas.  Projekta ietvaros Rīgas senioriem tiks organizēti trīs izglītojoši semināri, kuros tiks runāts par pensiju aprēķiniem un uzkrājumiem; nodokļu pārrēķiniem un praktisko palīdzību VID Elektroniskās deklarēšanās sistēmas pārskatu sagatavošanā, kā arī par aizņēmumiem un to drošību,” stāsta Lilita Kalnāja. 

Par semināru norises laiku seniori tiks informēti pēc 14.aprīļa, kad būs beidzies Latvijā izsludinātais ārkārtas stāvoklis saistībā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu, un būs zināms, vai jaunā koronavīrusa izplatības riskus izdevies apturēt.  Lilita Kalnāja informē, ka šobrīd rit aktīvs darbs pie semināru materiālu gatavošanas, un seniori tiek aicināti sūtīt savus jautājumus attiecībā uz finanšu pratību un citiem senioriem nozīmīgiem jautājumiem uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Sīkāku informāciju par LSKA un biedrības aktivitātēm iespējams gūt biedrības mājas lapā www.lskapvieniba.lv .

Savukāt LSKA valdes priekšsēdētāja Astrīda Babāne uzsver, ka tā kā viens no būtiskākajiem LSKA uzdevumiem ir pārstāvēt senioru kopienu un to sadarbības partneru tiesības un intereses pašvaldību, valsts un starptautiskajā līmenī, nākotnē plānots izveidot Senioru Saeimu, kuras deleģētie dalībnieki piedalīsies un līdzdarbosies ar saviem priekšlikumiem dažādās ar senioru problēmām saistītās jomās Sociālo un darba lietu komisijā, Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā, Tautsaimniecības agrārās vides un reģionālās politikas komisijā. Tāpat plānots, ka Senioru Saeima vērtēs uz šo Latvijas iedzīvotāju daļu vērstās likumdošanas iniciatīvas un sniegs savus priekšlikumus to uzlabošanai.

“LSKA jau vērsusies ar iesniegumu pie LR Saeimas priekšsēdētājas I.Mūrnieces, kurā lūgts Saeimas darbā uzklausīt arī senioru viedokli. Esam saņēmuši atbildi, ka jautājumu izskata. LSKA arī uzsākusi sadarbību ar Latvijas Pensionāru federāciju likumdošanas uzlabošanai senioru dzīves kvalitātes celšanai un vienotai rīcībai pensionāriem svarīgu jautājumu risināšanā,” saka A. Babāne.

LSKA darbojas LR Labklājības ministrijas Konsultatīvajā senioru padomē, biedrībai bijusi sekmīga sadarbība ar LR Saeimas komisijām, Rīgas domes Labklājības departamentu un Latvijas reģionu pašvaldību sociālajiem dienestiem.

Lasīts 1129 reizes

Service by Chukmasoff