Ar biedrības “Mazirbes draugu kopa” atbalstu tapusi dokumentālā filma par Rīgas lībiešu dziesmu ansambli “Līvlist”

Viens no LSKA dibinātājiem – biedrība “Mazirbes draugu kopa” šopavasar visus, kuriem tuva ir lībiešu kultūra, iepriecināja ar dokumentālo filmu par Rīgas lībiešu dziesmu ansambli “Līvlist” – “Kus sa lǟd, kuldi “Līvlist”?” jeb “Kurp ej, “Līvlist”?”. Šogad ansamblis nosvinēja savu piecdesmito jubileju, un visu šo gadu garumā tam bijusi ievērojama loma lībiešu kultūras mantojuma popularizēšanā.

 

Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis “Līvlist” savulaik tika izveidots, lai glābtu un stiprinātu lībiešu etniskās grupas identitāti. Ansambļa kodolu veidoja lībiešu ģimeņu pāstāvji, kuri cēlušies no Kurzemes lībiešu piekrastes un tobrīd dzīvoja Rīgā vai tās tuvumā. Līdztekus dziesmu melodijām ansambļa dalībnieki apguva arī lībiešu valodas pamatus. “Līvlist” ir ilggadējs un joprojām aktīvs lībiešu kopienas kultūras popularizētājs, kas aktīvi darbojas ne tikai koncertējot, bet arī iepazīstinot cilvēkus visā Latvijā ar lībiešu kultūru, valodu un dziesmām.

Ansambļa jubilejas vakarā 20.maijā koncertorganizācijas “Ave Sol” zālē, līdztekus lībiešu dziesmām un stāstiem, pirmizrādi piedzīvoja arī ar biedrības “Mazirbes draugu kopa” atbalstu tapusī “Līvlist” 50 jubilejai veltītā dokumentālā filma “Kurp ej, “Līvlist”?”.  Filma ļauj ielūkoties “Līvlist” gadskārtās no tā dibināšanas 1972.gada 8.janvārī līdz šodienai, apliecinot, ka visu ansambļa īstenoto koncertprogrammu mērķis ir turpināt integrēt lībiešu kultūru Latvijas kultūrtelpā. Jāatzīmē, ka pirms jubilejas koncerta “Ave Sol”, filma 14.maijā tika prezentēta arī “Līvlist” jubilejas koncertā lībiešu Tautas namā Mazirbē.

““Mazirbes draugu kopa” pie lībiešu kultūras popularizēšanas aktīvi strādājusi jau kopš savas dibināšanas. Tā, piemēram, 2018. gadā organizējām piemiņas pasākumu lībiešu valodas un kultūras kopējai, vienai no “Līvlist” dibinātājām un ilggadējai dziedātājai Paulīnei Kļaviņai; 2019.gadā sagatavojām lībiešu kultūras darbinieka Pētera Damberga 110 gadu atcerei veltītu izdevumu; 2020.gadā Mazirbes baznīcā atklājām izstādi par godu līvu sabiedriskā darbinieka, tulkotāja un dzejnieka Kārļa Staltes 150. jubilejai. Tādējādi dokumentālās filmas producēšana par lībiešu dziesmu ansambļa “Līvlist” 50 gadiem, bija lībiešu kultūras popularizēšanas darba likumsakarīgs turpinājums,” saka “Mazirbes draugu kopas vadītāja Lilita Kalnāja.

Savukārt filmas režisore Ilona Bērziņa atzīst, ka strādāt pie šī stāsta tapšanas bijis liels gods un arī atbildība.

“”Līvlist” ir savā ziņā unikāls ansamblis, kuram izdevies iznest lībiešu dziesmu, tradīciju, tradicionālās kultūras stāstu cauri padomju laikiem līdz mūsu dienām. Īpašu pateicību vēlos paust ansambļa dalībniekiem kopš tā dibināšanas – Zojai Sīlei un Jēkabam Raipulim, kuri visa šī gada laikā, kamēr noritēja darbs pie filmas veidošanas, dalījās savos atmiņu stāstos un ļāva arī dziļāk ielūkoties tik interesantajā lībiešu dziesmu, valodas un tradīciju pasaulē. Biedrība “Mazirbes draugu kopa”, popularizējot lībiešu kultūru un valodu, dara tiešām svētīgu darbu,” uzsver Ilona Bērziņa.

Service by Chukmasoff