Rīgas Latviešu biedrības Līgo zālē 22.oktobrī skanēs Rīgas lībiešu ansambļa „Līvlist” dziesmas un piecdesmit gados piedzīvoto dziesmoto pasākumu atmiņu stāsti Aicina biedrība “Mazirbes draugu kopa“

Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis “Līvlist” 1972. gadā tika izveidots, lai glābtu un stiprinātu lībiešu etniskās grupas identitāti. Ansambļa kodolu veidoja lībiešu ģimeņu pārstāvji, kuri cēlušies no Kurzemes lībiešu piekrastes un tobrīd dzīvoja Rīgā vai tās tuvumā. Līdztekus dziesmu melodijām ansambļa dalībnieki apguva arī lībiešu valodas pamatus. “Līvlist” ir ilggadējs un joprojām aktīvs lībiešu kopienas kultūras popularizētājs, kas aktīvi darbojas ne tikai koncertējot, bet arī iepazīstinot cilvēkus visā Latvijā ar lībiešu kultūru, valodu un dziesmām.

Atmiņu krājuma „„Līvlist” – ANNO 1972” sastādītāja, ansambļa dalībniece Laila Niedre ievadā raksta: „Jubileja rosināja pārskatīt ansambļa fotogrāfiju albumus, pierakstus un publikācijas par ansambli. Dziedātājs Jēkabs Raipulis, kurš katru dienu veic pierakstus par notikumiem, uzrakstīja savu atmiņu stāstījumu, ar ko iepazīstināja visus ansambļa dalībniekus. Radās katram „Līvlist” darbības gadam veltīta lappusīte, kurā lasāms fragments no Jēkaba Raipuļa atmiņām, fragments no attiecīgajā gadā publiskotas informācijas, kur minēts „Līvlist” vārds, un fotogrāfijas no ansambļa dalībnieku arhīviem. 50 lappusēs 3 atšķirīgos veidos izgaismoti „Līvlist” mirkļi.” 

Pasākuma dalībnieki katrs varēs iegūt otro atmiņu izdevumu, kas izdots ar biedrības “Mazirbes draugu kopa“ atbalstu.

Varēsiet iepazīties ar ansambļa dziedātāja Jēkaba Raipuļa katra gada pasākumu aprakstu Piecdesmit gadi kopā ar "Līvlist"”, ko par godu ansambļa jubilejai sagatavoja biedrības “Mazirbes draugu kopa“.

Tiks prezentēta Jūrmalas valodas stāstu ābece "RĀNDAKĪEL NĪŽÕD ĀBĒD". Jaunajā izdevumā autore, ansambļa dziedātāja kopš dibināšanas  Zoja Sīle ievadā raksta:  „Ziemeļkurzemes lībieši, būdami jūrmalas – rānda – iedzīvotāji, sevi dēvējuši – rāndalizt- jūrmalnieki. Savu valodu viņi sauca – rāndakēļ  - jūrmalas valoda. Jūrmalas valodas stāstu ābece ir atgriešanās. Es atgriežos dzimtenē, atmiņās, skaņās, sajūtās, sapņos un piedzīvojumos. Ābeces stāstos dzīvo mana lībiešu teiku, pasaku, nostāstu, dziesmu un dabas – jūras, saules vēja un smilšu pasaule, no kuras devos lielajā pasaulē, bet kuru nekad neesmu aizmirsusi.

Pasākumā varēsiet skatīt “Līvlist” 50 jubilejai veltīto dokumentālo filmu “Kus sa lǟd, kuldi “Līvlist”?” jeb “Kurp ej, “Līvlist”?”. 

Filma ļauj ielūkoties “Līvlist” gadskārtās no tā dibināšanas 1972.gada 8.janvārī līdz šodienai, apliecinot, ka visu ansambļa īstenoto koncertprogrammu mērķis ir turpināt integrēt lībiešu kultūru Latvijas kultūrtelpā. Filmas režisore Ilona Bērziņa atzīst, ka strādāt pie šī stāsta tapšanas bijis liels gods un arī atbildība:

“”Līvlist” ir savā ziņā unikāls ansamblis, kuram izdevies iznest lībiešu dziesmu, tradīciju, tradicionālās kultūras stāstu cauri padomju laikiem līdz mūsu dienām. Īpašu pateicību vēlos paust ansambļa dalībniekiem kopš tā dibināšanas – Zojai Sīlei un Jēkabam Raipulim, kuri visa šī gada laikā, kamēr noritēja darbs pie filmas veidošanas, dalījās savos atmiņu stāstos un ļāva arī dziļāk ielūkoties tik interesantajā lībiešu dziesmu, valodas un tradīciju pasaulē.”

Filmas sagatavošanu finansēja biedrība “Mazirbes draugu kopa“, kas ir arī Latvijas senioru kopienu apvienības dibinātāja.

Service by Chukmasoff