Kā nekļūt par “naudas mūli”? Arī senioriem jāuzmanās

Šķietami izdevīgs piedāvājums pret atlīdzību izlīdzēt kādai personai ar bankas pārskaitījuma saņemšanu un skaidras naudas izņemšanu var pārvērsties pamatīgās nepatikšanās un kriminālatbildībā. Izpalīdzīgais cilvēks var pat nenojaust, ka, pašam nezinot, iesaistīts “naudas mūļu” operācijā. Vienīgā pareizā atbilde šādam piedāvājumam, lai kas to arī būtu izteicis, ir kategorisks “nē”.

 

“Naudas mūlis” (Money Mule - angļu val.) ir persona, kura savā bankas kontā saņem un pārsūta tālāk nelegāli iegūtu naudu citu personu uzdevumā. Proti, palīdz legalizēt nelikumīgi iegūto naudu, piemēram, pārskaitot to starp dažādiem maksājumu kontiem bieži vien dažādās valstīs un tādējādi nopelnot sev komisijas maksu.

 Lai arī visbiežāk banku klientus šādām darbībām izdodas savervēt jauniešu vidū, tomēr iekrist uz vieglas peļņas iespējām var jebkurā vecumā. 

Lielākoties šādi izdevīgi “darba piedāvājumi” parādās e-vidē, taču tikpat labi potenciālo “naudas mūli” var uzrunāt labi pazīstami cilvēki vai paziņu paziņas. Reti kurš, saņemot “vilinošo piedāvājumu” nopelnīt mazāku vai lielāku naudiņu tikai par naudas pārskaitījuma saņemšanu  un tās izņemšanu no bankomāta, lai nodotu tālāk citai personai, apzinās, ka šādas darbības ir pretlikumīgas. 

Agri vai vēlu šādas naudas pārsūtīšanas ķēdes tiek atklātas, sākas izmeklēšana un starpnieks, kurš uzskatīja, ka nedara neko sliktu, tiek atzīts par noziedzīgās shēmas līdzdalībnieku, kuram var piemērot krimināllikumā paredzētos sodus, jo  atbildība par notikušajiem noziedzīgajiem nodarījumiem būs jāuzņemas konta īpašniekam.  Turklāt, visticamāk, šīs “vieglās peļņas” dēļ nākotnē viņiem radīsies problēmas ar finanšu pakalpojumu saņemšanu Latvijas bankās, jo reputācija būs neatgriezeniski sabojāta.  

Vienmēr jāpatur prātā, ka konta atvēršana vai uzņēmuma izveidošana uz sava vārda pēc trešās personas lūguma un to turpmākas pārvaldīšanas nodošana trešajai personai arī ir noziegums, par ko ir paredzēta kriminālatbildība. 

Arī tad ja, šāda veida pakalpojumu lūdz paziņas vai draugi, nekautrējieties noskaidrot, kāpēc rads vai draugs pats nevar pārskaitīt naudu, kāpēc lūdz to darīt trešajai personai, kāpēc šādi darījumi ir vairāki un kādēļ viņi par katru darījumu ir gatavi maksāt komisiju? Tāpat nekautrējaties vaicāt, kāda ir naudas izcelsme, jo parasti trešo personu bankas konti šādā veidā tiek izmantoti nelegālās naudas ieplūšanai Latvijā un tās tālākai “legalizēšanai” skaidras naudas veidā. 

Var jautāt, kas gan tur slikts, ja palīdzat kādām trešajām personām skaidras naudas izņemšanā vienlaikus par to gūstot atlīdzību komisijas maksas veidā? Valsts policija skaidro, ka, izmantojot “naudas mūļus”, noziedznieki vēlāk var praktizēt citas nelikumīgas darbības, piemēram, narkotisko vielu izplatīšanu, cilvēktirdzniecību un tiešsaistes krāpniecību. Līdz ar to, iesaistoties šādos pasākumos, cilvēks ne vien pats ļoti riskē ar bargu sodu, bet arī veicina noziedzības izplatīšanos.

Kas visbiežāk tiek vervēti

 

Visbiežāk “naudas mūļi” tiek vervēti jauniešu un jaunu cilvēku vidū; uzrunāti tiek studenti, bezdarbnieki un personas ar finansiālām grūtībām. Ņemot vērā, ka pēdējā grupā ietilpst arī liela daļa senioru, šādi piedāvājumi var tikt adresēti arī vecāka gada gājuma ļaudīm. Līdz šim seniorus zināmā mērā sargājis tas, ka viņi ar aktivitāti sociālajos tīklos neizceļas. Taču laiks iet, viss mainās, un senioriem tādi nosaukumi, kā teiksim, WhatsApp, Viber vai Telegram vairs nešķiet nekas svešs un nesaprotams.

Tas ir svarīgi, jo naudas mūļu vervēšanai parasti tiek izmantota saziņa personīgi vai e-pastā; jau minētajās ziņojumu lietotnes; sociālie mediji kā, piemēram, Facebook vai Instagram; interneta vidē labi zināmās uznirstošās reklāmas.

 

Pazīmes, kas liecina par “naudas mūļu” vervēšanu

  • Negaidīti piedāvājumi, kas sola “vieglu naudu”. 
  • Darba piedāvājumi no ārzemju uzņēmumiem, kuri meklē̄ “naudas pārvedumu aģentus”, kuri rīkotos to vārdā̄ .
  • Slikti formulēti teikumi ar gramatikas kļūdām. 
  • Nosūtītāja e-pasta adresē visdrīzāk būs izmantots tīmekļa pakalpojumu sniedzēja (Gmail, Yahoo!, Hotmail utt.) domēna vārds, nevis uzņēmuma, kurš raksta, nosaukums.
  • Nav norādītas prasības pret nepieciešamo izglītību vai pieredzi .
  • Visa saziņa un darījumi notiek tikai un vienīgi tiešsaistē .
  • Darba pienākumos vienmēr ir norādīta nepieciešamība izmantot savu bankas kontu.

Vienmēr jāatceras - ja darba piedāvājums izklausās pārāk labi, lai tā būtu patiess, visdrīzāk tas tāds nav un vispareizākā rīcība ir no tā atteikties.

 

Kā rīkoties?

  • Ja esat saņēmis aizdomīgus e-pastus vai ziņas, neatbildiet uz tiem, kā arī neklikšķiniet uz e-pastā esošajām saitēm.
  • Ja nu tomēr izdevīgo darbu ļoti gribas pieņemt, jāizpēta un jāuzmeklē informāciju par ikvienu uzņēmumu vai personu, kas piedāvā̄ darbu. Jo īpaši tas attiecas uz ārvalstīs reģistrētiem uzņēmumiem. To viegli var izdarīt ierakstot interneta pārlūka Google meklētājā attiecīgā uzņēmuma nosaukumu vai personas vārdu.
  • Nekad nesniedziet svešām personām savus bankas konta rekvizītus.
  • Nekad neveiciet paskaitījumus, karšu maksājumus vai naudas izņemšanu bankomātā trešo personu uzdevumā. Arī ja tie ir paziņas vai draugi, jo atbildība par notikušajiem noziedzīgajiem nodarījumiem būs jāuzņemas konta īpašniekam.
  • Ja radušās aizdomas, ka paša labticības dēļ neviļus esat iesaistīts noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā, nekavējoties jāpārtrauc naudas paskaitījumus, jāsazinās ar savu banku un jāziņo Valsts policijai.

Kāda ir atbildība?

 

Par šādām darbībām personu var saukt pie atbildības pēc Krimināllikuma 195.panta, 195.1 panta un 193.1 panta par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, nepatiesu ziņu sniegšanu par līdzekļu piederību un patieso labuma guvēju, kā arī datu, programmatūras un iekārtu iegūšanu, izgatavošanu, izplatīšanu, izmantošanu un glabāšanu nelikumīgām darbībām ar finanšu instrumentiem un maksāšanas līdzekļiem. Par šādu noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, paredzēts naudas sods, mantas konfiskācija un brīvības atņemšana līdz pat 12 gadiem.

 

Publikācija tapusi pateicoties  AS “DelfinGroup” atbalstam

 

Service by Chukmasoff