Esam lepni, ka pazīstam "Latvijas lepnuma" ieguvēju lībieti Zoju Sīli. Apsveicam!

Priecājamies, ka Latvijas lepnuma apbalvojumu "Zelta ābele" šogad valsts svētku laikā saņēma lībiešu valodas skolotāja, kultūras popularizētāja un savas tautas gara mantas glabātāja Zoja Sīle.

Latvijas izcilus cilvēkus svinīgi godina ceremonijā „Latvijas lepnums” katru gadu. 2022. gadā mūsu izcilus, sirsnīgus un labus cilvēkus ar „Zelta ābeli” apbalvoja jau 19.reizi. Valsts svētku dienā 18. novembrī ceremoniju varēja vērot TV3 raidījumā.

Šogad bijis rekordliels pieteikumu skaits - 330. 

Zoja Sīle bija to 10 izcilnieku vidū, kas saņēma apbalvojumu „Zelta ābele”. Viņa saņēma apbalvojumu nominācijā „Novadnieks”. 

Par Zoju Sīli pieteikumā rakstīts:

„Sadarbībā ar Zoju esam īstenojuši ne vienu vien projektu, kuros viņa savas zināšanas par lībiešu kultūru, tradīcijām un valodu ir nodevusi tālāk, spējusi ieinteresēt un aizraut.

Zoja mums arī atgādina, cik svarīgs ir ģimenes un domubiedru atbalsts, lai īstenotos iecerētais. Zojai vienmēr atradīsies radošas idejas, kā interesantāk pastāstīt, izdziedāt vai aprakstīt.

Savā interesē un aizrautībā par lībiešiem, Zoja vienmēr vadījusies pēc viena vadmotīva – darīt. Un tas ir nesis augļus, kurus varam baudīt mēs visi.  Zoja ir ne tikai rakstu autore lībiešu gadagrāmatās, bet ir arī vairāku grāmatu autore. Te jāpiemin divas ābeces – 2005. gadā izdotā "Lībiešu valodas ābece" un šogad izdotā "Jūrmalas valodas stāstu ābece", kurā Zoja katram alfabēta burtam ir radījusi oriģinālstāstu lībiešu valodā. Šīs ābeces pievienotā vērtība – stāsti ir tulkoti latviešu, igauņu un angļu valodā, un tas tiešām palīdz lasītājam tuvināties lībiešu valodas skanējumam un dabai.

Zoja ir tur, kur ir cilvēki – šodien Zoja aktīvi sarunājas sociālo tīklu platformā Facebook, kur regulāri veido ierakstus par lībiešu valodu, kultūrvēsturisko mantojumu, tradīcijām, sasaistot to ar mūsdienu aktualitātēm. Te cilvēki jautā, iesaistās un informācija izplatās arī citās tematiskajās grupās. Arī savus bērnus un mazbērnus Zoja ir aizrāvusi un ievedusi lībiešu pasaulē.

Novēlam, lai paldies vārdi silda un iedvesmo jauniem darbiem!”  

Zoja Sīle ir pazīstama mūsu mājas lapas sekotājiem, jo esam publicējuši viņas rakstus par lībiešu tautas tradīcijām, gadskārtu ritiem

Esam pateicīgi autorei par lielo darbu agrāko izdevumu sagatavošanā un apsveicām ar jauno ābeci savas tautas valodas popularizēšanā.

12.novembrī ukraiņu atbalsta projekta noslēguma pasākumā piedalījās  Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis „Līvlist”, skanēja dziesmas un lībiešu tradīciju stāsti. Ansambļa vecākā Zoja Sīle mūsu ukraiņu draugiem krievu valodā pārtulkoja lībiešu rudens un ziemas tradīciju stāstus no Miķeļiem līdz Ziemassvētkiem. Pirms tam mēs tos klausījāmies latviešu valodā kopā ar ansambļa izpildītām lībiešu dziesmām. 

Bijām pateicīgi par iespēju tikties ar Zoju Sīli un lībiešu ansambli.

Vēlreiz apsveicam Zoju Sīli!

Apbalvošanas ceremonijas fotogrāfiju autors Kristaps Liepa.

Foto no Zojas Sīles ģimenes arhīva, pulcējoties svētku vakarā plašākā ģimenes lokā, un skatoties svinīgo apbalvošanas ceremoniju TV3 kanālā.

Service by Chukmasoff